„Szkoła przyszłości” to moduł w ramach Małopolskiego Festiwalu Programowania nastawiony na dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami w zakresie programowania i robotyki. Stąd pomysł opracowania scenariuszy zajęć i przeprowadzenia w oparciu o nie warsztatów dla uczniów w szkole modelowej MICE – Da Vinci Publicznej Szkole Podstawowej w Krakowie. Scenariusze zakładają, że nowoczesna technologia i użyte na zajęciach pomoce dydaktyczne służą jedynie realizacji założonego celu dydaktycznego i nigdy nie mogą stać się najważniejsze. Ważna jest aktywna współpraca z uczniem, motywowanie go do twórczej pracy, tak by sam eksperymentował i poznawał.
W tym roku zorganizowaliśmy warsztaty z robotyki, programowania i mechatroniki dla uczniów w wieku 6-14 z użyciem robotów ozobot, Photon, Edison, zestawów Lego WeDo i technologii AR.
Zapraszamy do pobierania i przeprowadzenia warsztatów!
Co potrafi szkolny robot
W zajęciach będziemy korzystać z zestawów klocków Lego WeDo i konstruować oraz programować roboty, wykorzystujące czujnik ruchu.
Bajka z ozobotem
W czasie warsztatów dzieci przeniosą się do krainy robotów. Będziemy poznawać możliwości tych urządzeń, ale także puścimy wodze fantazji, by tworzyć bajkowe opowieści. Dzieci zaprojektują trasy dla ozobota, a następnie przedstawią swoje opowiadania. Uczniowie wykonają także prace plastyczne przedstawiające roboty w przyszłości.
W labiryncie ortografii
Lekcja ma na celu przedstawienie i utrwalenie zasad pisowni państw, regionów, miast, dzielnic, wsi oraz ich mieszkańców. W tym celu proponujemy do wykorzystania w toku zajęć poza tradycyjnymi ćwiczeniami, także ćwiczenia interaktywne np. z Learning Apps oraz zadania z wykorzystaniem robotów typu ozobot.
Photon uczy się emocji
Celem zajęć wykorzystujących robota Photona jest dostarczenie przykładów sytuacji sprzyjających uczeniu się właściwego rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji.